Okonomiyaki
Znów zabierzemy Was do Japonii. Tym razem jedno z najpopularniejszych dań, które zjecie w każdym zakątku Japonii – i za każdym razem będzie smakować i wyglądać nieco inaczej, bo odmian jest tyle, ilu Japończyków je przyrządzających… a wszystko wyjaśnia nazwa: okonomiyaki znaczy po prostu “smaż co lubisz”. ;)
Najpopularniejsze style okonomiyaki to Kensei (Osaka) i Hiroshima… oczywiście występujące w setkach wariacji. Główna różnica polega na tym, że w pierwszym składniki się miesza, a w drugim są ułożone warstwami.
W oryginale przyrządza się to danie na gorącej płycie Teppanyaki – jeśli jakimś przypadkiem nie dysponujesz kawałem rozgrzanej blachy, to zostaje Ci patelnia. Nasza wersja okonomiyaki to Osaka Style (zwane przez turystów japońską pizzą), zminimalizowana do łatwo dostępnych u nas składników. Żeby zrobić wersję warstwową trzeba by żonglować kilkoma patelniami. ;)
Składniki:
- 1/4 główki kapusty (lub połowa kapusty pekińskiej)
- 130g mąki
- 1 jajko
- 150ml wody
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- 1 łyżeczka dashi w proszku (japoński bulion)
- szczypta soli
- katsuobushi (płatki wędzonego tuńczyka)
- aonori (pokruszone wodorosty)
- posiekane bączki cebuli
- majonez
- sos okonomiyaki lub worcester
- jako dodatek: bekon, kalmary, krewetki, pieczarki… generalnie wszystko, na co tylko masz ochotę ;)
Zarówno dashi, aonori i katsuobushi można u nas kupić w sklepach internetowych. Oczywiście można też przyrządzić to danie bez tych składników, ew. próbować je zastąpić (np. zamiast wody i dashi dać 150ml bulionu). Na pewno warto, a nawet trzeba eksperymentować w poszukiwaniu swojego ulubionego smaku.
Przygotowanie:
Do przesianej mąki dodaj jajko, wodę, sól, cukier, sos sojowy i dashi – wymieszaj wszystko dokładnie, do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Tak przygotowaną masę wyłóż na rozgrzaną patelnię (warstwa ok. 2cm) i nałóż na to swoje ulubione dodatki (boczek, itd.). Po 7-10 minutach odwróć i znowu smaż 7-10 minut.
Dokładny czas zależy od ustawionej temperatury – powinno się zezłocić, ale nie należy smażyć zbyt krótko żeby ciasto w środku nie było surowe.
W oryginalnej wersji całość dekoruje się katsuobushi – suszonymi płatkami wędzonego i fermentowanego tuńczyka Bonito – oraz aonori i majonezem lub specjalnym sosem do okonomiyaki. Możesz też posypać bączkami cebuli lub szczypiorkiem.
Sos okonomiyaki można zrobić samodzielnie mieszając: 2 łyżki keczupu, 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki octu, 3 łyżki cukru, 1 łyżkę mirin lub słodkiego wina i sól do smaku.
Naszym ulubionym dodatkiem pojawiającym się w wielu daniach kuchni japońskiej są płatki katsuobushi… nie, nie dlatego że jakoś nad wyraz dobrze smakują (chociaż generalnie są dobre), ale dlatego, że pod wpływem parującej, gorącej potrawy poruszają się niesamowicie:
Ich pizza to nasz omlet.
No nie do końca… chociaż są pewne podobieństwa.