Piernik staropolski
W ubiegłym roku wreszcie się nam udało. W odpowiednim czasie zaczęliśmy i w czasie świat mogliśmy cieszyć się doskonałym smakiem najlepszego piernika pod słońcem :) Inspiracją był przepis z bloga Moje Wypieki w połączeniu z Gotuję, bo lubię. To dobry czas żeby zaplanować pieczenie tego ciasta – piernik musi leżakować 5 – 6 tygodni!
Składniki:
- pół kg miodu
- 2 szklanki cukru (daję mniej)
- 25 dag masła
- 1 kg mąki pszennej
- 3 jajka
- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- pół szklanki mleka
- pół łyżeczki soli
- 2 – 3 torebki przyprawy do piernika (40 g w torebce)*
Warstwa powideł:
- 3 słoiczki powideł śliwkowych (ok 900 g)
Warstwa orzechowa:
- 450 g mielonych orzechów włoskich
- 300 g masła
- 350 g cukru
- 5 łyżek kremówki (36%)
- 2 łyżki spirytusu
Wykonanie:
Miód, cukier i masło podgrzej stopniowo, niemal do wrzenia, wymieszaj porządnie i ostudź.
Do chłodnej masy dodaj mąkę pszenną, jajka, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w połowie szklanki mleka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrób i przełóż do kamionkowego lub emaliowanego garnka. Przykryj ściereczką i odstaw w chłodne miejsce na 5 – 6 tygodni. Piec 4-5 dni przed świętami.
4-5 dni przed Wigilią ciasto podziel na 3 części, podsypuj mąką i wałkuj na placki o grubości 1 cm (nie mniej!) i wielkości dużej blachy z piekarnika.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż na nią pierwszy placek. Ważne, by każdy upieczony placek ciasta miał dokładnie kształt blachy. Ciasto wstaw do nagrzanego do 160 stopni piekarnika i pieczemy 15-20 minut. Po upieczeniu ciasto będzie bardzo miękkie, dlatego odstaw je na około 30 minut by trochę przestygło a następnie zdejmij delikatnie razem z papierem i odłóż do całkowitego wystygnięcia. Tak samo zrób z pozostałymi dwiema częściami ciasta.
Kiedy wszystkie 3 placki są już wystudzone, możesz zabrać się za ich przekładanie.
Powidła przełóż do rondelka z grubym dnem i gotuj do czasu aż zgęstnieją (początkowo będą bardzo rzadkie) cały czas je mieszając (około 10-12 minut).
Powidła rozsmaruj na pierwszym placku i od razu przykryj go drugim plackiem ciasta. Na wierzchu połóż blachę z piekarnika, by pod wpływem ciężaru warstwy się połączyły.
Teraz czas na przygotowanie masy orzechowej. W rondelku rozpuść masło z cukrem i śmietanką a następnie dodaj do nich orzechy. Masę przelej do miski i odstaw do lodówki by stężała (na około 3-4 godziny by była odpowiedni gęsta). Jeśli na zewnątrz jest już mroźnie możesz wystawić masę na balkon.
Do zastygniętej masy dodaj spirytus i energicznie mieszaj. Masę rozsmaruj na 2 placku i przykryj ją ostatnim, trzecim plackiem. Ponownie wierzch dociąż blachą (możesz też położyć na niej kilka książek) i odstaw na około godzinę.
Po godzinie piernik pokrój na 3 długie pasy jednakowej szerokości i każdy z nich zawiń osobno w ściereczkę i przewiąż nitką lub sznurkiem. Piernik przechowaj 4-5 dni do 24 grudnia w chłodnym i wilgotnym miejscu.
Przed podaniem piernik polewamy polewą czekoladową. Smacznego!
W 2013 roku z części ciasta upiekliśmy małe pierniczki – były idealne!
Jeden z najlepszych pierników jakie w życiu jadłam ;)