Chaczapuri adżarskie
Wracamy do kuchni gruzińskiej – tym razem nasza ulubiona wersja gruzińskiej potrawy narodowej.
Składniki na 4 duże placki:
- ok. 600g mąki pszennej
- 20-50g świeżych drożdży
- ok. pół litra mleka, serwatki, kefiru, maślanki lub jogurtu (do wyboru, my najczęściej dajemy kefir)
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka cukru
- 4 jaja lub same żółtka
- 4 łyżki masła
Składniki farszu:
- 250g mozzarelli (dwie standardowe kulki)
- 250g bryndzy lub fety
- zamiast powyższych być też np. góralski bundz – ważne żeby sera było w sumie ok. 500g
- 1 jajko
- sól i zioła do smaku
Przygotowanie:
Przepis jest dosyć podobny do zwykłego chaczapuri – zmieniliśmy nieco proporcje składników i różni się samym wykonaniem.
Zaczynamy od przygotowania ciasta. Pokruszone drożdże wymieszaj z odrobiną ciepłego płynu (nie więcej niż 30-35 stopni) i cukrem. Odstaw na kilka minut żeby zaczęły pracować. Do miski przesiej mąkę. Dodaj sól, olej, podrośnięte drożdże i resztę płynów (też powinny być ciepłe). Wyrób sprężyste ciasto, jeśli będzie za rzadkie dodaj mąki, jeżeli za twarde dolej trochę ciepłej wody.
Odstaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (przykryj czystą ściereczką żeby nie wysychało). Kiedy zwiększy dwukrotnie swoją objętość ponownie je wyrób, aż będzie elastyczne i gładkie. Przykryj i odstaw do ponownego wyrośnięcia.
W międzyczasie przygotuj farsz: sery pokrusz, lub zetrzyj. Dodaj jajko, odrobinę soli (jeśli trzeba – sery zazwyczaj są dosyć słone, szczególnie feta) i trochę ulubionych przypraw (pieprz, oregano, tymianek).
Ciasto podziel na 4 części i uformuj kule. Następnie rozciągnij formując płaski owal (na tym etapie rezygnujemy z wałkowania, które niepotrzebnie wycisnęłoby nam z ciasta powietrze, przez co słabiej by wyrosło podczas pieczenia). Dłuższe krawędzie ciasta zawiń do środka (1-2 razy), tak by uformować wysoki brzeg. Końcówki zlep i rozciągnij na środku ciągnąc za boczne krawędzie tak, by osiągnąć kształt zbliżony do rombu.
Do tak przygotowanej foremki z ciasta nałóż farsz serowy. Piecz w piekarniku ustawionym na 220 stopni, aż nabiorą złotego koloru. Po wyjęciu z piekarnika posmaruj masłem, dodaj żółtko i lekko wymieszaj je z serem. Jeśli zdecydujesz się dodać całe jajka, to najlepiej będzie wylać je na chaczapuri na 2-3 minuty przed wyjęciem z piekarnika – tak by białko się lekko ścięło.
Uwaga: ponieważ jajka podajemy surowe, to warto przed rozbiciem zanurzyć je na 10-15 sekund we wrzątku. ;)
wygląda pysznie! aż się człowiek głodny robi na sam widok :)
Ładnie Was się upiekły;-) My robiliśmy wersję z wybitym jajkiem i bryndzą, no i też smacznie wyszło: http://grumkolandia.pl/gotujemy/0146_chaczapuri_po_adzarsku.htm